Non-Interactive Kullanıcı Nedir?

Bu yazı 30 Mart 2019 tarihinde Medium/@dynamics365 altında yayınlanmıştır. 14 Mayıs 2020 tarihinde emregulcan.com altında taşınmıştır.

İçerikler, yazının oluşturulduğu tarih için geçerli olup, Microsoft Dynamics 365 CE, Power Platform ve Azure hizmetlerinin sürekli iyileştirme ve güncelleme döngüsünden dolayı paylaşılan bilgilerde değişiklikler meydana gelmiş olabilir.

Merhaba,

Bu yazıda Dynamics 365 CE (CRM) kullanıcı lisanslamasında çok fazla bilinmeyen ve dolayısıyla kullanılmayan Non-Interactive Kullanıcı ‘dan bahsedeceğim.

Non-Interactive, Dynamics 365 CE Türkçe dil çevirisinde Etkileşimli Değil olarak kullanılmakta.

Non-Interactive (Etkileşimli Değil) Kullanıcı , Dynamics 365 CE (CRM) ‘de direkt olarak UI (Arayüz) erişim imkanı olmadan sadece Dynamics 365 CE (CRM) OrganizationService ‘e erişebilen bir kullanıcı türüdür. Aslında tam olarak bir kullanıcı değil, bir erişim hesabı olarak düşünebiliriz.

Bu yazıyı hazırladığım tarihte (30 Mart 2019), Dynamics 365 CE (CRM) Online için 5 adet Non-Interactive Kullanıcı tanımlama imkanımız bulunmakta.

Non-Interactive Kullanıcı hesabını kullanmak için herhangi bir lisanslama ihtiyacı bulunmamakta, yani oluşturduğumuz Non-Interactive Kullanıcı mevcut lisanslarımızı tüketmiyor. Fakat Dynamics 365 CE (CRM) Online ‘da Non-Interactive Kullanıcı tanımlaması yapabilmek için en az 1 adet boş lisansımızın olması gerekmekte.

Öncelikle Office 365 Admin Center ‘den yeni bir kullanıcı tanımlaması yapıp, lisans atamasını yapmalıyız. Kullanıcı tanımlaması yaparken girmiş olduğumuz bilgilerin (Username , Password vb) Non-Interactive erişim modu ile herhangi bir ilgisi yok.

Office 365 Admin Center — Kullanıcı Oluşturma
Office 365 Admin Center — Kullanıcı Oluşturma

Kullanıcı tanımlandıktan sonra Dynamics 365 CE (CRM) ‘de Settings (Ayarlar)> Security (Güvenlik)> Users (Kullanıcılar) menüsünden tanımladığımız kullanıcının kaydını açıp, Administration (Yönetim) sekmesinde Client Access License (CAL) Information (İstemci Erişim Lisansı (CAL) Bilgileri) başlığı altında bulunan Access Mode (Erişim Modu) değerini Non-Interactive (Etkileşimli Değil) yapmamız gerekmekte.

Dynamics 365 CE (CRM) Kullanıcı Listesi
Dynamics 365 CE (CRM) Kullanıcı Listesi
Dynamics 365 CE (CRM) Kullanıcı Detay Ekranı
Dynamics 365 CE (CRM) Kullanıcı Detay Ekranı

Bu düzenleme sonrasında Office 365 Admin Center ‘de ilgili kullanıcının lisanslarını kaldırabiliriz.

Office 365 Admin Center — Kullanıcı Düzenleme / Lisans Kaldırma
Office 365 Admin Center — Kullanıcı Düzenleme / Lisans Kaldırma
Office 365 Admin Center — Kullanıcı / Lisans Listesi
Office 365 Admin Center — Kullanıcı / Lisans Listesi

Office 365 Admin Center ‘da lisansı kaldırılan kullanıcılar Dynamics 365 CE (CRM) ‘de Disabled User olarak dönüştürülmekte, fakat bu kullanıcının Access Mode bilgisi Non-Interactive olduğu için Disabled olma gibi bir durum söz konusu değil.

Elbette Dynamics 365 CE (CRM) ‘de bulunan tüm kullanıcılar gibi oluşturduğumuz bu kullanıcıya da rol tanımlaması yapmamız gerekmekte. Manage Roles (Rolleri Yönet) menüsünden kullanıcıya istediğimiz rol / yetki tanımlamasını yapabiliriz.

Oluşturduğumuz Non-Interactive Kullanıcı ile Dynamics 365 CE (CRM) ‘e giriş yapmak istediğimizde sadece SDK erişim imkanımız olduğunu belirten You have limited access to this organization. You only have SDK access to this organization. You don’t have the necessary privileges to view, create, edit or delete data hatası ile karşılaşırız.

Non-Interactive Kullanıcı ‘nın amacı SDK erişimi olduğu için UI erişiminde bu hatayı almamız normal.

Non-Interactive Kullanıcı Login Hatası
Non-Interactive Kullanıcı Login Hatası

Eğer geliştirdiğimiz uygulama içinde OrganizationService bağlantısını bu kullanıcı ile yaparsak kullanıcının sahip olduğu roller doğrultusunda herhangi bir hata almadan işlemlerimizi yapabiliriz.

Kullanıcı ve lisans tanımlamaları ile ilgili daha fazla bilgi almak için https://docs.microsoft.com/en-us/dynamics365/customer-engagement/admin/create-users-assign-online-security-roles adresine bakabilirsiniz.

Bu yazının emregulcan.com ‘a taşındığı tarihte (14 Mayıs 2020), https://docs.microsoft.com/en-us/power-platform/admin/create-users-assign-online-security-roles#create-a-non-interactive-user-account adresinde bulunan bilgiye göre Environment bazında 7 adet Non-Interactive kullanıcı hakkı tanımlanmış durumda.

A non-interactive user account lets these applications or tools – such as a connector from model-driven apps in Dynamics 365 to ERP – authenticate and access model-driven apps in Dynamics 365 without requiring a license. For each environment, you can create up to seven non-interactive user accounts

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.